Jak wygląda kontrola OZZ, STOART, ZPAV i innych organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ)? Jak postępować w jej przypadku? Jakie prawa ma kontroler? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Kontrola ze strony OZZ wygląda następująco: kontroler z jednej z organizacji zbiorowego zarządzania przychodzi do naszego lokalu bez wcześniejszego uprzedzenia nas o tym. Kontroler następnie słucha jaka muzyka odtwarzana jest w lokalu i spisuję usłyszane utwory w raporcie. Dziś kontrolerzy posługują się aplikacjami na telefon, które pomagają im rozpoznać odtwarzaną muzykę. Po spisaniu utworów, kontroler podchodzi do menadżera lub pracownika lokalu i legitymuje się, mówiąc z której jest organizacji ( STOART, ZPAV lub SAWP). Następnie, kontroler prosi o informację czy w danym lokalu jest podpisana umowa z OZZ. Oczywiście, jeżeli posiadamy taką umowę, to pokazujemy ją kontrolerowi.Należy pamiętać, że umowa jest jedynym dokumentem, o jaki może nas poprosić Kontroler. Nie ma on natomiast prawa prosić nas o pokazanie ksiąg rachunkowości, faktur VAT itp. dokumentów. Kontroler ma również prawo poruszać się tylko po przestrzeni ogólnodostępnej: nie ma prawa wchodzić np. na zaplecze czy do kuchni.
Jeżeli kontroler naruszy te zasady i np. zażąda dokumentów, których nie ma prawa żądać, to możemy (i powinniśmy!) zgłosić to do regionalnego dyrekcji danego OZZ. Pamiętajmy, że jako przedsiębiorcy i pracownicy mamy również obowiązki w przypadku kontroli OZZ i np. odmowa pokazania ważnej umowy/licencji lub nie dopuszczenie kontrolera do miejsc ogólnodostępnych w lokalu może skończyć się sprawą w sądzie i innymi, przykrymi konsekwencjami.Brak ważnej umowy z OZZ
Co powinniśmy zrobić w przypadku, jeżeli nie posiadamy ważnej umowy z OZZ, a przyszedł do nas kontroler? Bez względu na to, czy zapomnieliśmy przedłużyć umowę z OZZ czy nie byliśmy świadomi, że musimy taką umowę podpisać, kontroler zaproponuje nam podpisanie umowy. To jaką umowę nam zaproponuje i jak będzie chciał rozliczyć się z nami za czas w którym odtwarzaliśmy muzykę bez ważnej licencji zależy od kontrolera. Niestety, kary za odtwarzanie muzyki bez ważnej umowy są wielkie.
To, ile normalnie powinna wynosić opłata dla OZZ z odtwarzanie muzyki w naszym lokalu można znaleźć w tabelach stawek znajdujących się na stronie internetowej ZPAV.Alternatywa
Jakie są rozwiązania w sytuacji, w której chcemy odtwarzać muzykę w naszym lokalu, a zarazem nie chcemy ponosić wysokich opłat proponowanych przez OZZ? Możemy korzystać z baz muzyki zwolnionych od opłat na rzecz OZZ, takich jakFree Music. Decydując się na odtwarzanie w lokalu bazy muzyki z muzyką royalty-free należy jednak pamiętać, aby faktycznie odtwarzać tą, a nie inną muzykę. Należy też pamiętać o tym, aby poinstruować w tej kwestii swoich pracowników: wykupując licencję Free Music otrzymasz wzór instrukcji dla pracowników, którą polecamy podpisać ze wszystkimi pracownikami. Podobnie jak w przypadku umowy z OZZ, w przypadku kontroli wystarczy pokazać kontrolerowi ważną licencję Free Music.