Dlaczego opłaty za odtwarzanie muzyki wzrosły ponad trzykrotnie w 2019 r.?!

  Czy odwiedził Cie ostatnio STOART i zażądał ponad trzykrotnie wyższej opłaty za odtwarzanie muzyki w Twoim lokalu niż opłacałeś/aś dotychczas? Nie tylko Tobie się to przytrafiło! Coraz więcej przedsiębiorców zgłasza się do nas z pytaniem dlaczego tak jest. Tłumaczymy.
   Obecnie w Polsce działa aż 5 organizacji zbiorowego zarządzania, które pobierają od przedsiębiorców pieniądze za publiczne odtwarzanie muzyki. Są to:
   - ZAIKS - pobiera pieniądze dla autorów i kompozytorów
    - ZPAV - pobiera pieniądze dla producentów (wytwórni)
     - STOART - pobiera pieniądze dla wykonawców
      - SAWP - również pobiera pieniądze dla wykonawców
       - STL (Agencja Prawa Autorskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych) - podobnie jak ZAIKS zarządza prawami autorskimi i pokrewnymi.
       Dotychczas każda z tych organizacji musiała niezależnie przychodzić do lokali i podpisywać umowy z ich właścicielami. Często bywało tak, że do przedsiębiorcy zgłaszała się tylko jedna albo dwie organizacje, a trzecia lub czwarta docierały dopiero kilka lat później. Z tego powodu, w styczniu 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję, że organizacja STOART będzie pobierała wynagrodzenia dla autorów, kompozytorów, producentów i wykonawców, w imieniu wszystkich organizacji.
       Przedsiębiorca, który dotychczas opłacał np. tylko ZAIKS i płacił 30zł miesięcznie, może spodziewać się teraz wizyty STOARTu, który będzie żądał łącznie 100zł miesięcznie. Chociaż wzrost w opłatach jest tylko pozorny (zmienił się sposób ich pobierania, a nie ich wysokość), to opłaty te często przewyższają oczekiwania i finansowe możliwości właścicieli mniejszych lokali.
       Alternatywą do tych wysokich opłat jest muzyka zwolniona od opłat na rzecz wszystkich organizacji zbiorowego zarządzania, taka jak FREE MUSIC, za którą opłata wynosi nie więcej niż 578zł rocznie, czyli od 28zł do 48zł miesięcznie. Muzyka Free Music jest tworzona specjalnie pod kątem publicznego odtwarzania i tworzenia odpowiedniej atmosfery w lokalu. Zachęcamy do zapoznania się z oferta Free Music na naszej stronie internetowej:
      Radio internetowe / muzyka na pendrive - https://nowa.freemusic.com.pl/radio-free-music/
       Płyty CD / albumy MP3
       - https://nowa.freemusic.com.pl/plyty-free-music/