Abonament RTV to opłata za odbiornik radiofoniczny lub/oraz telewizyjny. Ten temat od wielu lat budzi w Polsce wiele kontrowersji. Za obowiązkowe uznaje się zarejestrowanie odbiorników radiofonicznych lub/oraz telewizyjnych, a następnie opłacanie abonamentu na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Opłaty te mają na celu, umożliwienie misji publicznej radia i telewizji.
Od stycznia 2021r. wysokość opłat abonamentowych ma wzrosnąć. Na stronie Poczty Polskiej, za pośrednictwem, której nie tylko rejestrujemy odbiorniki, ale i dokonujemy opłat, znajdziemy informację, o nowych stawkach. Średnio jest to 0,50 zł - 9,00 zł więcej (od 1msc - 12 msc), w porównaniu z 2020 rokiem.
Abonament RTV, według przepisów, powinien być płacony od każdego czynnego odbiornika radiowego oraz telewizyjnego, również w lokalach gastronomicznych czy usługowych. Licencja na muzykę z radia lub płyt Free Music, wolnej od opłat ZAIKS, STOART, SAWP i ZPAV, niestety nie zwalnia z opłat tego abonamentu. Uznaje się bowiem, że odbiornik radiowy lub telewizyjny, nadal technicznie jest zdolny do odtworzenia publicznej stacji, nawet jeżeli właściciel lokalu lub pracownicy tego nie robią i odtwarzają muzykę z płyt, pendrive’a lub radia internetowego Free Music. Jest to bowiem opłata publiczna, zatem w lokalu gastronomicznym bądź usługowym może pojawić się kontrola dotycząca właśnie płacenia abonamentu RTV.Co w takim razie można zrobić, jeżeli odtwarzam muzykę Free Music?
- oczywiście można zarejestrować odbiorniki i opłacać abonament RTV, przy jednoczesnym wykupieniu licencji czasowej na radio bądź dożywotniej na płyty Free Music. Wtedy to, z radio bądź telewizji można odtwarzać wiadomości, relacje z meczów, pogodę itp. Wszystko, co nie jest objęte ochroną OZZ.
- można zrezygnować z posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego w lokalu gastronomicznym lub usługowym bądź techniczne usunąć możliwość odtwarzania muzyki chronionej ze stacji publicznych np. usuwając antenę. Takie rozwiązanie pozwoli Państwu odtwarzać muzykę z płyt lub pendrive’a Free Music i jednocześnie nie płacić abonamentu RTV w Państwa lokalu.
Polska nie pozostaje jedynym krajem, w którym obowiązuje obowiązek płacenia abonamentu RTV. Co ciekawe są jednak kraje, w których ten przepis został zniesiony, a telewizja i radio publiczne finansowane są ze skarbu państwa. Do takich krajów możemy zaliczyć: Belgię, Białoruś, Estonię, Litwę, Hiszpanię, Luksemburg czy Ukrainę. Z drugiej strony w niektórych państwach wysokość tej opłaty jest wyższa niż w Polsce lub stała i dopisana, do rachunku za prąd czy gaz. Do takich państwa z kolei zaliczamy: Wielką Brytanię, Albanię, Japonię, Niemcy czy Włochy.