-
Creative Commons jest amerykańską organizacją non-profit, której celem jest rozpowszechnianie i udostępnianie prac twórczych na zasadzie "domeny publicznej" (własności publicznej). W tym celu organizacja ta stworzyła szereg darmowych licencji. Mogą się nimi posługiwać twórcy (np. muzycy, malarze i fotografowie) i udostępniać swoje prace zarówno innym twórcom, jak i odbiorcom. Licencje te różnią się stopniem i zasadami udostępniania twórczości, niektóre licencje udzielają więcej praw, inne mniej. Dla przykładu, korzystając z licencji Creative Commons twórca muzyki może udzielić przedsiębiorcy prawo do bezpłatnego odtwarzania muzyki w swoim lokalu, ale z zastrzeżeniem, że właściciel tego lokalu musi informować swoich klientów o tym, kto jest autorem odtwarzanej muzyki. Z kolei inny muzyk może udzielić pełnych praw do darmowego odtwarzania swojej muzyki w lokalu i nie wymagać, aby właściciel lokalu informował klientów o autorstwie odtwarzanej muzyki. Zatem, w pewnym sensie, Creative Commons stanowi alternatywę do prawa autorskiego.
-
Nasuwa się jednak pytanie: skoro twórcy muzyki udostępniają swoją muzykę za darmo poprzez licencje Creative Commons, to dlaczego przedsiębiorcy nie rezygnują masowo z umów z organizacjami zbiorowego zarządzania takimi jak ZAiKS, STOART i ZPAV, i nie korzystają z muzyki Creative Commons? Powodów jest kilka:
-
- Każdy może umieścić w internecie muzykę i oznaczyć ją licencją Creative Commons, nawet jeżeli nie jest jej autorem
-
- Creative Commons nie posiada bazy muzyki, która gwarantowałaby prawo do bezpłatnego odtwarzania w miejscach publicznych
-
- Muzyka udostępniania na licencjach Creative Commons jest często gorszej jakości w porównaniu z muzyką chronioną przez prawo autorskie
-
Może się wydarzyć, ktoś może złośliwie zamieścić na Internecie nagranie chronione przez prawo autorskie i oznaczyć je jako muzyka "creative commons". Następnie, właściciel lokalu może znaleźć tą muzykę i myśląc, że jest zwolniona z opłat na rzecz ZAiKS, puszczać ją w swoim lokalu. Niestety, w przypadku kontroli ZAiKS tłumaczenie, że muzyka ta była oznaczona jako "creative commons" nie uchroni nas przez przykrymi konsekwencjami. Nie sprawdzimy też czy muzyka ta faktycznie była udostępniona przez autora na licencji Creative Commons, ponieważ Creative Commons nie posiada bazy udostępnionych prac twórczych.
-
Jakie są alternatywy do opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania i ryzykownego korzystania z muzyki Creative Commons? Oczywiście, można w ogóle zrezygnować z odtwarzania muzyki w lokalu, jednak muzyka ma znaczący wpływ na jego wizerunek i popularność. Baza muzyki Free Music zapewnia nie tylko to, że muzyka znajdująca się w niej jest zwolniona od opłat na rzecz ZAiKS i innych organizacji, ale jest również tworzona i rozwijana pod kątem odtwarzania publicznego w różnego rodzaju lokalach. Legalność naszej muzyki gwarantują umowy, które podpisujemy z naszymi twórcami. W związku z tym, że cenimy i wspieramy pracę naszych twórców, dostęp do bazy muzyki Free Music nie jest darmowy, jednak wciąż dużo mniejszy od opłat na rzecz ZAiKS.
-
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: FREE MUSIC