Jak poprawić akustykę pomieszczenia z pomocą dyfuzji

  Dyfuzory akustyczne są doskonałym rozwiązaniem, by uniknąć zniekształceń, takich jak filtrowanie grzebieniowe i echo trzepoczące.
  Panele dyfuzyje rozpraszają dźwięk, dzięki czemu pomagają kontrolować zniekształcenia oraz uzyskać przejrzyste nagrania. Takie rozwiązania są przydatne w szczególności w domowym studio, ponieważ mogą sprawić, że mały pokój będzie brzmiał na nagraniu, jak większe pomieszczenie. Dyfuzja sprawia, że przestrzeń przeznaczona do nagrywania lub odsłuchiwania muzyki staje się akustycznie bardziej przestrzenna. W porównaniu z panelami wygłuszającymi, panele dyfuzyjne rozwiązują problemy ze zniekształceniami akustycznymi bez zbytniego tłumienia pomieszczenia.
   Jak to działa?
     Dźwięk zachowuje się bardzo podobnie jak światło: jeśli skierujesz latarkę w lustro, wiązka światła zostanie odbita z powrotem pod kątem padania. Z kolei, jeśli skierujesz światło na lustro pod kątem 45 stopni, odbije się od powierzchni lustra pod kątem 45 stopni.
      Adaptacja akustyczna polega na zatrzymaniu dźwięku odbijającego się od różnych powierzchni pomieszczenia. Dyfuzor rozprasza te odbicia tak, aby nie wracały do źródła dźwięku bezpośrednio. Uderzając w dyfuzor, dźwięk odbija się w wielu różnych kierunkach.
     Gdzie zamieścić panele dyfuzyjne?
      Aby wykorzystać pełen potencjał paneli dyfuzyjnych należy umieścić je w pomieszczeniu tak, aby rozpraszały tzw. wczesne odbicia od powierzchni pomiędzy głośnikami, a uszami (w przypadku odsłuchiwania muzyki) lub źródłem dźwięku (instrumentem, wokalistą itd.), a mikrofonem. Wczesne odbicia dezorientują mózg i zaburzają obraz stereo, co skutkuje niedokładnymi miksami. Z kolei przy nagrywaniu powodują wycinanie pasm częstotliwości, przez co nagrania mogą stać się "puste" i pozbawione mocy.