Opłata OZZ ile wynosi?

  Zakładając nową działalność, w której będzie odtwarzana muzyka, przedsiębiorcy są zobowiązani płacić opłaty na rzecz OZZ - organizacji zbiorowego zarządzania - w tym m.in. STOART, ZVAP. W związku z tym, bardzo często zadawanym pytaniem jest ile wynosi opłata dla OZZ? Odpowiedź na te pytanie jest o tyle złożona, że opłaty są zależne od charakteru prowadzonej działalności, wysokość stawek zależy od rozmiaru lokalu czy wielkości miejscowości w której znajduje się lokal.
Opłata OZZ ile wynosi
   Dlaczego musimy płacić tak dużo? Wynika to z niedoskonałości w polskim prawie autorskim. Odtwarzając w naszym lokalu płytę lub radio, płacimy nie tylko twórcom muzyki, ale również jej wykonawcom i producentom nagrań. Na przykład, wysokość miesięcznych opłat ZAiKS dla restauracji mającej 20 miejsc siedzących, w miejscowości od 20 do 100 tys. mieszkańców, wynosi 75,15 złotych, czyli 901,8 złotych w skali roku. Niestety, opłaty należy płacić również innym organizacjom, takim jak STOART czy SAWP. W sumie, miesięczna opłata dla wszystkich organizacji wyniesie 167,01 złotych, czyli 2004,12 złotych rocznie.
   Jak zmniejszyć koszty za odtwarzanie muzyki? Pomijając nielegalne rozwiązania, takie jak nie opłacanie OZZ czy całkowite zrezygnowanie z odtwarzania muzyki w lokalu, najlepszym rozwiązaniem jest Free Music, czyli muzyka bez opłat STOART, SAWP i ZPAV. Muzyka ta jest zwolniona z opłat na rzecz STOART i innych organizacji ponieważ jej twórcy nie są z członkami tych organizacji. Ponadto, Free Music oferuje opłaty co najmniej 8 razy niższe od opłat na rzecz OZZ, a do tego udziela darmowej porady prawnej we wszelkich kwestiach związanych z prawem autorskim. Dowiedz się więcej i sprawdź ile wyniesie Twoja opłata Free Music tutaj.
   Jeżeli chcesz sprawdzić ile wynosi opłata ZAiKS dla Twojego lokalu, obecne opłaty dla ZAiKS, jak i innych organizacji, te informacje można znaleźć w dokumencie "TABELA STAWEK WYNAGRODZEŃ ZA ODTWARZANIE UTWORÓWI PRZEDMIOTÓW PRAW POKREWNYCH"