Komu płacić, ile i dlaczego? – Poradnik w sprawie opłat dla OZZ

  Wysokość stawek to OZZ zależy od kilku czynników:/ol>
    1) Jaki to jest typ lokalu? - każdy typ lokalu jest inaczej wyliczany: sklep, gastronomia, hotel, handel, usługi itp. W przypadku sklepów wysokość stawki zależna jest od rozmiaru sklepu w m2, a w lokalach gastronomicznych wysokość stawki zależna jest od ilości miejsc siedzących.
     2) Gdzie mieści się lokal? - im większe miasto tym wyższe stawki. Najdrożej jest w Warszawie, a w mniejszych miastach, na wsiach czy terenach poza miastem jest stosunkowo taniej.
      3) Czasami lokale mają podkategorie. - np. targi są inaczej obliczane niż sklepy, bary szybkiej obsługi inaczej wyliczane niż restauracje.
      Obecnie także należy na własną rękę kontaktować się z tymi organizacjami, aby się zarejestrować. Najlepiej byłoby przy okazji pierwszego kontaktu telefonicznego poprosić także o kontakt do pozostałych organizacji z którymi będziecie musieli mieć styczność.
      Telefony kontaktowe/Informacyjne:
       ZAiKS: +48 (22) 556 71 01, +48 (22) 556 71 02
       STOART:
       +48 22 55 69 200, +48 22 55 69 225
       ZPAV: + 48 (22) 622 92 19
        SAWP: +48 (22) 624 71 27
        Jednak jeżeli wcześniej chcą Państwo wiedzieć, jak wysokie mogą być koszty przestawiamy tabele, która uwzględnia należności (tzw. stawki minimalne) wszystkich organizacji razem.
        Tabela opłat na rzecz OZZ (ze strony ZPAV) jest tu
        Dlaczego płacimy te tantiem?
        Z punktu widzenia OZZ jeżeli puszczacie Państwo w swoim lokalu muzykę, oferujecie swoim klientom przyjemniejsze warunki, co może zwiększyć także wasze obroty. Nie każdy lokal koniecznie potrzebuje muzyki. Bywa, że muzyka jest puszczana dla pracowników bardziej niż dla klientów. Czasami nagłośnienie jest zainstalowane w lokalu, ale nie bywa używane.
        Często jednak, jeżeli jest nagłośnienie, to w oczach OZZ oznacza to możliwość puszczania muzyki, czyli należy z nimi zawrzeć umowę. Argumentacja, że nagłośnienie nie jest używane nie koniecznie rozwiąże problem i dane organizacje mogą nalegać, że umowa jest konieczna.
         Należy także pamiętać że jeżeli w Państwa lokalu są telewizory (np. na sali restauracyjnej) będą naliczane dodatkowe koszty. Oczywiście alternatywą tego wszystkiego jest korzystanie z usług Free Music. Oferujemy muzykę wolną od opłat na rzecz OZZ, co pozwoli Państwu bezstresowo zajmować się waszą firmą, nie martwiąc się o niespodziewane, wysokie i zbędne koszty.