Jak nie płacić opłat OZZ?

    W naszych poprzednich blogach omawialiśmy kiedy płacimy tantiemy za odtwarzanie muzyki w przestrzeni publicznej. W tym postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Czy i jak można nie płacić nie płacić OZZ (organizacjom zbiorowego zarządzania)?
    Co zrobić w przypadku, gdy koszty tantiem są za wysokie lub muzyka w Państwa lokalu nie jest tak naprawdę potrzebna? Jest kilka rozwiązań tej kwestii:
    1. Demontaż nagłośnienia
      Pomimo faktu, że brzmi to przerażająco, powód dla którego mogliby Państwo zdemontować swoje nagłośnienie występuje tylko w przypadku, kiedy nagłośnienia nie potrzebujecie. Wspominam tę możliwość, gdyż w trakcie kontroli trudno byłoby uzasadnić brak zapotrzebowania na muzykę, kiedy w Państwa lokalu jest nagłośnienie. Jeżeli istnieje możliwość odłączenie nagłośnienia jest to pewna metoda na pozbycie się opłat dla OZZ.
      Oczywiście, pojawia się pytanie, czy nie wystarczy wytłumaczyć kontrolerowi, że tak naprawdę nie słuchacie Państwo muzyki? Będzie to jednak podejrzane, jeżeli na Państwa ścianach wiszą głośniki, albo za ladą chowa się radio. Nawet jeżeli miałoby być to przeznaczone wyłącznie dla pracowników, to muzyka mogłaby być słyszana w pomieszczeniach, w których przebywają Państwa klienci. Można oczywiście spierać o to z kontrolerem, albo z organizacjami OZZ, ale może to być długa i nerwowa, a czasami także kosztowna walka.
      2. Szukanie darmowej muzyki
      Jeżeli w lokalu jest potrzebna muzyka, a jednocześnie nie są Państwo skłonni płacić tantiem, rozwiązaniem mogą być utwory muzyczne wolne od opłat dla OZZ. W Internecie znajdziemy wiele stron udostępniających taką muzykę za darmo. Może to wiązać się jednak z wieloma problemami: - po pierwsze nigdy nie można mieć pewności, czy autor zgodził się na tak zwaną licencję Creative Commons, - po drugie może to być muzyka, którą autor zgodził się udostępniać za darmo lata temu, jednak z jakiś przyczyn wycofał taką zgodę tylko z jednej strony, - po trzecie nie ma ani bazy z taką muzyką, a w sporze z OZZ nie będą mieli Państwo, wsparcia.
      Więcej o tego typu licencjach na naszym blogu: czym jest creative commons?
      3. Muzyka wolna od opłat dla OZZ, Free Music i nie tylko
      Zarówno Free Music, jak i muzyka oferowana przez inne firmy, jest idealnym rozwiązaniem jeżeli nie chcą Państwo płacić OZZ, a jednocześnie chcą mieć muzykę w lokalu. Są dwa powody: 1) Muzyka z bazy Free Music jest wolna od opłat, na mocy umów z wszystkimi muzykami, 2) Przy zakupie muzyki otrzymujecie Państwo: odpowiednie licencje lub certyfikaty, które należy okazać w razie kontroli OZZ.
      Dlaczego te dwa punkty są takie istotne? W obu przypadkach, zarówno nagłośnienia jak i darmowej muzyki, brakuje fizycznego dowodu, czy dokumentu, że Państwo albo nie korzystacie z muzyki wcale, albo że muzyka jest wolna od opłat. Z licencją od Free Music, czy innej podobnej firmy, posiadacie Państwo fizyczny dowód, że muzyka jest wolna od opłat. Jest to zarówno proste, jak i przyjemne.
      Kontrola OZZ
      Należy pamiętać o najważniejszej kwestii. Jeżeli nie chcecie Państwo płacić tantiem OZZ należy być wobec tego postanowienia konsekwentnym. Przełączenie czy wyłączenie radia na czas kontroli niestety nie wystarczy. Polecamy nasz artykuł opisujący dokładnie kontrolę OZZ.