Jak nie płacić ZAIKSowi?

W naszych poprzednich blogach omawialiśmy kwestie tego dlaczego płacimy tantiemy za odtwarzanie muzyki w naszym lokalu, ale wiemy także, że poszukujecie Państwo odpowiedzi na najprostsze pytanie: Czy i jak można nie płacić nie płacić Zaiksowi i innym OZZ?

Możliwe, że koszty tantiem są za wysokie, być może muzyka w Państwa lokalu nie jest tak naprawdę potrzebna? Można do tej kwestii podejść na kilka sposobów.

1. Demontaż nagłośnienia

Pomimo faktu że brzmi to przerażająco, powód dla którego moglibyście Państwo zdemontować swoje nagłośnienie występuje tylko w przypadku, kiedy nagłośnienia nie potrzebujecie. Wspominam tę możliwość, gdyż w trakcie kontroli trudno byłoby uzasadnić brak zapotrzebowania na muzykę, kiedy w Państwa lokalu jest nagłośnienie. Jeżeli istnieje możliwość odłączenie nagłośnienia jest to pewna metoda na pozbycie się opłat dla OZZ.

Oczywiście, pojawia się pytanie, czy nie wystarczy wytłumaczyć kontrolerowi, że tak na prawdę nie słuchacie Państwo muzyki? Jednak będzie to podejrzane, jeżeli na Państwa ścianach wiszą głośniki, albo za ladą chowa się radio. Nawet jeżeli takie “Radio za ladą” miało być przeznaczone wyłącznie dla pracowników, to muzyka nie może być słyszana w tych pomieszczeniach w których przebywają Państwa klienci. Można oczywiście spierać o to z kontrolerem, albo z organizacjami, albo może to być długa i nerwowa, a czasami także kosztowna walka.

2. Szukanie darmowej muzyki

Jeżeli w lokalu jest potrzebna muzyka, a jednocześnie nie są Państwo skłonni płacić tantiem, rozwiązaniem są utwory muzyczne wolne od takowych opłat. Są i strony, i serwisy udostępniające taką muzykę nawet za darmo, ale problem jest podobny jak do tego powyżej. Jeżeli pokażecie Państwo, przykładowo, swojego laptopa gdzie jest tylko ta muzyka darmowa to skąd kontroler ma pewność że tak na prawdę nie słuchacie Państwo innej muzyki? Że tylko nie przełączyliście teraz na wolną muzykę a za chwilę zmienicie na inną?

Może się to wydawać śmiesznym problemem, tak jak i w przypadku nagłośnienia, ale historie które dochodziły do naszej firmy potwierdzają, że takie wypadki się zdarzają. Przejdźmy więc do następnej możliwości.

3. Muzyka wolna od opłat dla OZZ, Free Music i nie tylko

Zarówno Free Music, jak i muzyka oferowana przez inne firmy, jest rozwiązaniem dla Państwa problemów. Są dwa powody: 1) Muzyka którą odtwarzamy jest wolna od opłat, na mocy umów z muzykami, 2) Otrzymujecie Państwo przy zakupie muzyki odpowiednie licencje lub certyfikaty, dokumenty które można okazać w razie kontroli.

Dlaczego te dwa punkty są takie istotne? W obu przypadkach, zarówno nagłośnienia jak i darmowej muzyki, brakuje fizycznego dowodu, czy dokumenty, że Państwo albo nie korzystacie z muzyki wcale, albo że muzyka jest wolna od opłat. Z odpowiednią licencją od Free Music, czy innej podobnej firmy, posiadacie Państwo fizyczny dowód że ta muzyka jest wolna od opłat, i że jej właśnie Państwo słuchacie. Jest to zarówno proste, jak i przyjemne. Zamiast się wykłócać pokazujecie Państwo odpowiedni dokument i jest po sprawie.

Pierwszy podpunkt też jest istotny gdyż firmy takie jak Free Music upewniają się, że muzyka którą udostępniają jest wolna od opłat. W trakcie szukania takich utworów przez “Googla” istnieje możliwość że pomimo opisu utworu jako niechronionego po czasie okazuje się, że jest on chroniony. Tę kwestię sprawdzamy dla naszych Klientów. Jest to gwarancja że ta muzyka nie przysporzy Państwu kłopotów, a wyłącznie pomoże.

Odnośnie Kontroli

Należy pamiętać o najważniejszej kwestii. Jeżeli nie chcecie Państwo płacić tantiem OZZ należy być wobec tego postanowienia konsekwentnym. Przełączenie czy wyłączenie radia na czas kontroli to słaba “przykrywka”. Zdarzają się niezapowiedziane kontrole, chociaż oficjalnie nie są one dozwolone. Jednak jeżeli kontroler przyłapie Państwa na takim oszukiwaniu ,mogą Państwa spotkać srogie kary i mnóstwo stresu, czego lepiej unikać.

Wystarczy zaufać Free Music (no, albo w ostateczności – naszej konkurencji). Przy czym warto pamiętać, że kupując muzykę od nas, czyli Free Music, nabywacie jednoczenie prawo do bezpłatnych porad w zakresie korzystania z muzyki i prawa autorskiego. Już wielu przedsiębiorców przekonało się, jak potrzebne mogą być nasze porady w przypadku sporów z OZZ.